Zaczął się siew buraków cukrowych w rejonie cukrowni Glinojeck. Pierwsze siewniki wjechały na pola 16 marca.

Siew buraków cukrowych w uprawie pasowej
Zaczynający się właśnie cykl produkcji buraków zakończy się jesienią – zbiorem i przerobem buraków na cukier. W rejonie Glinojecka buraki cukrowe dostarcza ponad 3000 plantatorów.
W glinojeckiej cukrowni w pierwszym tygodniu kwietnia zacznie się też kampania sokowa, czyli przerób soku gęstego z buraków na cukier. Ta kampania zakończy się pod koniec maja.
W trosce o czyste powietrze, na terenie cukrowni powstaje w tej chwili farma fotowoltaiczna. Projektowana farma będzie miała za zadanie zasilać cukrownię i wspomagać pracę maszyn. Jej działanie ograniczy pobieranie energii z zewnątrz. Gdy farma powstanie, emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 1500 ton rocznie. To tak, jakby z polskich dróg zniknęło 400 samochodów na olej napędowy przejeżdżających w ciągu roku 20 tys. kilometrów. Powierzchnia paneli wyniesie w sumie 14 090 m kw. Budowa zakończy się w lipcu br.
Producent cukru Diamant prowadzi program „Dobre Działania”. Mieszkańcy mogą zdobyć granty na lokalne aktywności. W ostatniej edycji młodzieżowa drużyna pożarnicza OSP w Uniecku (powiat płoński) dostała dofinansowanie na zakup defibrylatora AED oraz profesjonalnego fantomu do ćwiczeń. Laureaci obecnej edycji programu „Dobre Działania” zostaną wyłonieni do końca kwietnia.
W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.
Kontakt: Błażej Wandtke
tel. 0-501 46 76 42
tel. 0-501 46 76 42