Najnowsze dane GUS nie pozostawiają złudzeń, mamy poważne tąpniecie w branży budowlanej. Szukając oszczędności, firmy mogą skorzystać z narzędzia jakim jest outsourcing części działań. –Korzyści finansowe dla firm korzystających z outsourcingu sięgają 20-30 proc. lub więcej w porównaniu do prowadzenia odpowiednich działów wewnątrz firmy – tłumaczy Dariusz Brzeziński dyrektor zarządzający BPO w Meritoros SA.
- Produkcja budowlano-montażowa w marcu 2024 była niższa o 13,3 proc. porównując do roku 2023 – informuje GUS.
- Szansą na polepszenie sytuacji może być odblokowanie środków z KPO.
- Outsourcing pozwala zmniejszyć koszty, uwolnić czas kluczowych menedżerów i skupić się na ekspansji rynkowej i rozwoju – mówi Dariusz Brzeziński, Dyrektor zarządzający BPO w Meritoros SA.
Obecna sytuacja branży, to efekt przestoju w realizacji programów unijnych. Zdaniem analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego inwestycje odbiją na przełomie roku, wraz z rozpoczęciem projektów finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszy Spójności.
Firmy powinny przygotować się na trudniejszy czas, jednym z narzędzi wykorzystywanym przez europejskich liderów jest korzystanie z centrów BPO (Business Process Outsourcing). – W przypadku dużych firm korzystających z usług BPO, oszczędności kosztowe firmy sięgają milionów złotych rocznie, a uwolnienie środków finansowych na dalszy rozwój, jest liczona w dziesiątkach milionów złotych. W sytuacji niepewnego momentu w branży skorzystanie z BPO to najlepszy ruch – mówi Dariusz Brzeziński, Dyrektor Zarządzający BPO w Meritoros S.A.
Business Proces Outsourcing to rozwiązanie idealne dla firm, które chcą się szybko rozwijać ale także dla tych, które znalazły się w niepewnym momencie w swojej branży i chcą być konkurencyjne kosztowo. Firmy świadczące usługi BPO przejmują od swoich klientów część ich procesów niezwiązanych z kluczowymi działaniami organizacji.
Najczęstsze outsourcowane usługi to:
- Usługi księgowe
- Administracja kadrowo-płacowa
- Windykacja
- Usługi IT
- Inne procesy wymagające transformacji cyfrowej
W obecnej sytuacji, gdy rynek branży budowlano-montażowej znajduje się w chwilowej zapaści, to rozwiązanie, które da przestrzeń na odetchnięcie nim spłyną środki z Krajowego Planu Odbudowy. Giganci rynkowi, którzy już skorzystali z usług BPO są jednym z przykładów skuteczności działania tego narzędzia. Mowa choćby o takich firmach jak Procter & Gamble czy Unilever. – Procter and Gamble, dzięki wykorzystaniu outsourcingu procesów biznesowych (BPO), wszystkie moce i siły skupił na ekspansji biznesowej. Obecnie wartość firmy szacuje się na ponad 330 miliardów dolarów. Dla Unilever outsourcing również był furtką, która przyniosła ogromne korzyści finansowe – mówi Dariusz Brzeziński.
------------------------------------
Meritoros SA, jedna z największych niezależnych polskich firm oferujących usługi outsourcingu księgowości oraz innych procesów biznesowych. Ma oddziały w siedmiu polskich miastach, ale dzięki wykorzystaniu automatyzacji i robotyzacji procesów, obsługuje klientów w całym kraju. Firma przygotowuje się do debiutu na rynku NewConnect. W tym roku otworzyła centrum BPO wyspecjalizowane w obsłudze większych przedsiębiorstw, które świadczy usługi księgowe, administracji kadrowo–płacowej, analizy i optymalizacji procesów wsparcia (back–office) oraz świadczy również usługi IT i transformacji cyfrowej. Szefem zespołu BPO jest Dariusz Brzeziński, który wcześniej między innymi jako dyrektor operacyjny Capgemini współtworzył od zera centrum usług francuskiego koncernu w Polsce