Wczesne siewy i wysokie temperatury bardzo dobrze wpływają na uprawy buraka cukrowego. Dlatego Pfeifer & Langen Polska przypomina o konieczności ograniczenia nawożenia. Zbyt duża zawartość azotu zmniejsza polaryzację, co może ograniczyć dochody plantatorów.

Pole buraków cukrowych
Siewy buraków zaczęły się już w połowie marca. Wschody były w zdecydowanej większości pełne i wyrównane. Wysokie temperatury przyspieszyły wegetację roślin. Wyższa jest więc intensywność mineralizacji azotu w glebie, co oznacza większą dostępność azotu dla roślin. – W tych warunkach należy szczególnie zwrócić uwagę, żeby nie przekroczyć właściwego poziomu nawożenia azotem. Ograniczając zużycie nawozów, plantatorzy nie tylko zmniejszają koszty uprawy i obciążenie środowiska, ale też poprawiają jakość korzeni – mówi dyr. ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska Mirosław Paluch. Z wieloletnich badań wynika bowiem, że im wyższa zawartość azotu w burakach, tym niższa polaryzacja.
Plantatorzy Pfeifer & Langen Polska mają do swojej dyspozycji specjalne oprogramowanie, które po wprowadzeniu danych dotyczących stanowiska, nawożenia organicznego, przedplonu oraz przebiegu wegetacji oblicza właściwy poziom nawożenia azotem. Wyliczone przez program zalecane dawki azotu na polach z zastosowanymi wcześniej nawozami organicznymi to w zależności od stanowiska od 40 do 60 kg N/ha (czystego składnika), a bez nawożenia organicznego około 100 kg N/ha (czystego składnika w postaci nawozów mineralnych). Rekomendowany termin nawożenia to czas przed siewem buraków. Dzięki temu azot jest dostępny od pierwszych dni wegetacji, pozwala szybko zbudować rozetę liściową i zakryć całą powierzchnię pola. Nawożenie azotem buraka cukrowego po wschodach jest generalnie niewskazane, a bardzo dużym błędem - skutkującym obniżeniem zawartości cukru i pogorszeniem jakości technologicznej korzeni - jest nawożenie azotem po 15 maja.
Konsumenci oczekują cukru produkowanego w taki sposób, by wpływ uprawy na środowisko naturalne był jak najmniejszy. – To wymusza na nas ograniczanie współpracy z tymi producentami buraków, którzy poprzez zbyt wysokie nawożenie dodatkowo obciążają środowisko – zwraca uwagę Mirosław Paluch.
Doradcy Pfeifer & Langen Polska zorganizowali w okresie zimowym szereg spotkań z plantatorami. Wzięło w nich udział ok. 1500 osób. – Przekazaliśmy wtedy precyzyjne informacje o pożądanych technologiach uprawy, a także o właściwych metodach nawożenia. W sezonie 2024/25 będziemy analizować jakość dostarczanego surowca – mówi Mirosław Paluch.
W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.
Kontakt: Błażej Wandtke
tel. 0-501 46 76 42
tel. 0-501 46 76 42