04/11/25

Ciepło z cukrowni dla mieszkańców Gostynia


Sezon grzewczy w Gostyniu zbliża się do końca. Przez jesień, zimę i wiosnę cukrownia Pfeifer & Langen Polska S.A. dostarczała ciepło dla mieszkańców miasta. Ogrzewano przedszkole, setki gospodarstw domowych i wiele lokali użytkowych.

Współpraca między cukrownią a mieszkańcami Gostynia trwa od wielu lat. W tym roku po raz pierwszy wykorzystano nowe rozwiązania technologiczne.

Ciepło dla sąsiadów

Ciepło z cukrowni trafia do ponad tysiąca gospodarstw domowych w Gostyniu. Są to głównie mieszkania spółdzielcze i wspólnoty mieszkaniowe. Ogrzewanie otrzymują także lokale użytkowe i przedszkole miejskie. Główni odbiorcy to Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa i Spółdzielnia Mieszkaniowa Gawrony.
- Jesteśmy częścią lokalnej społeczności. Dlatego dostarczanie ciepła mieszkańcom traktujemy jako naszą odpowiedzialność. Cieszymy się, że nasze instalacje służą nie tylko produkcji cukru, ale też naszym sąsiadom - mówi Grzegorz Hądzlik, kierownik cukrowni w Gostyniu.

Nowe, czystsze technologie

W tym sezonie grzewczym mieszkańcy korzystali już częściowo z ciepła produkowanego w nowej technologii. Podczas kampanii buraczanej testowano nową elektrociepłownię gazową. To ważny etap w unowocześnianiu zakładu. 
- Gaz to paliwo czystsze niż węgiel. Nowa elektrociepłownia gazowa pomoże nam zmniejszyć emisję CO₂ i innych zanieczyszczeń. Warto dodać, że zmiana technologii przebiegła płynnie - mieszkańcy otrzymywali ciepło bez przerw - mówi Grzegorz Hądzlik.
Dla Pfeifer & Langen Polska dobre relacje z sąsiadami są bardzo ważne. Firma nie tylko ogrzewa mieszkania, ale też dba o czyste powietrze. W swoich zakładach modernizuje systemy energetyczne i przechodzi na mniej emisyjne paliwa.

Ogrzewane obiekty w Gostyniu:


W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.

Kontakt: Błażej Wandtke, Top Story 
tel. 501 467 642