Dobiega końca jedna z największych inwestycji w historii gostyńskiej cukrowni. Zakład przechodzi z węgla na gaz ziemny, co znacząco zmniejszy jego wpływ na środowisko. To część wartej ponad 300 mln zł transformacji energetycznej realizowanej przez Pfeifer & Langen Polska.
Modernizacja cukrowni to kolejny krok w rozwoju zakładu, który od lat jest jednym z największych pracodawców w regionie i ważnym partnerem dla lokalnej społeczności.

Czystsze powietrze dla mieszkańców
Nowa kotłownia gazowa, która zastąpi dotychczasową instalację węglową, pozwoli na redukcję emisji CO2 o około 40 proc. Co równie ważne dla okolicznych mieszkańców, praktycznie wyeliminowana zostanie emisja pyłów oraz innych zanieczyszczeń charakterystycznych dla spalania węgla.
Nowoczesna instalacja będzie również bardziej efektywna - jej sprawność wyniesie 96%, co oznacza lepsze wykorzystanie paliwa. Cukrownia nadal będzie dostarczać ciepło i ciepłą wodę użytkową dla części miasta przez cały rok - nowa kotłownia została wyposażona w specjalny kocioł przeznaczony do celów ciepłowniczych.
- Jesteśmy świadomi naszej roli jako jednego z największych pracodawców w regionie. Ta inwestycja to wyraz naszej troski o lokalną społeczność - znacząco zmniejszamy emisje i modernizujemy zakład, jednocześnie zachowując jego rolę w systemie ciepłowniczym miasta - mówi Tamara Nosarzewska, członek zarządu Pfeifer & Langen Polska.

Lokalne firmy przy budowie
Przy realizacji inwestycji Pfeifer & Langen Polska postawił na współpracę z lokalnymi przedsiębiorstwami. Większość prac budowlanych, ziemnych i instalacyjnych wykonywały firmy z regionu, które od lat współpracują z cukrownią i znają specyfikę zakładu.
- Nowa kotłownia to nie tylko bardziej przyjazne środowisku rozwiązanie, ale także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego zakładu. Cieszymy się, że przy realizacji projektu mogliśmy współpracować z lokalnymi firmami, które od lat są naszymi sprawdzonymi partnerami - dodaje Jan Mosiądz, kierownik projektu.
W ramach inwestycji powstała również rozbudowana infrastruktura gazowa, w tym kilkukilometrowy gazociąg średniego ciśnienia.
Nowoczesna technologia
W gostyńskiej elektrociepłowni pracują dwa główne kotły energetyczne o łącznej wydajności 56 ton pary na godzinę oraz jeden mniejszy kocioł przeznaczony do celów grzewczych. Zastosowane kotły osiągają sprawność 96 proc. - znacznie więcej niż dotychczasowe kotły węglowe, których sprawność wynosiła ok. 80 proc.
Nowa kotłownia to nie tylko sama instalacja gazowa, ale również szereg towarzyszących jej nowoczesnych rozwiązań. W zakładzie powstała między innymi nowa stacja uzdatniania wody, a cały system został wyposażony w zaawansowaną automatykę.
Obecnie trwają ostatnie formalności związane z zakończeniem inwestycji. Modernizacja zwiększa bezpieczeństwo energetyczne zakładu i jest kolejnym krokiem w jego rozwoju, zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko naturalne.
W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.
Kontakt: Błażej Wandtke, Top Story
tel. 501 467 642
tel. 501 467 642