W okolicy stawów przemysłowych cukrowni należących do firmy Pfeifer & Langen Polska gniazda zakładają ptaki podlegające ścisłej ochronie. – Dla nas to dowód, że potrafimy prowadzić produkcję w taki sposób, by nasz wpływ na środowisko naturalne był jak najmniejszy – podkreśla Roman Kubiak, prezes Pfeifer & Langen Polska.

Sieweczka rzeczna
Jednym z celów firmy jest ograniczenie zużycia wody pochodzącej bezpośrednio ze środowiska tzn. ze studni głębinowych, jezior i rzek. Ale przemyślana gospodarka wodna prowadzona w cukrowniach spowodowała, że stawy przemysłowe stały się elementem lokalnego ekosystemu. Upodobały je sobie ptactwo wodne, m.in. kaczki, łyski i mewy śmieszki. W Miejskiej Górce bytuje sieweczka rzeczna (ptak podlegający ścisłej ochronie gatunkowej), a w Środzie Wielkopolskiej – gęś gęgawa. Ta ostatnia często przenosi się na teren stawów cukrowni z sąsiedzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu "Bagna Średzkie". – Działająca cukrownia nie płoszy ptaków. Stawy są dość płytkie, a zimą woda jest cieplejsza i nie zamarza. Najważniejsze jednak jest to, że dla ptaków jest to spokojny teren. Z tego powodu gęsi zaprowadziły tam pisklęta wtedy, gdy je obrączkowaliśmy – mówi ornitolog, Maciej Szajda.
Burak cukrowy składa się w 75% z wody. Pfeifer & Langen Polska optymalnie tę wodę wykorzystuje podczas produkcji cukru - w pierwszym etapie korzenie buraków są krojone, a następnie w procesie ekstrakcji uzyskuje się tak zwany sok surowy. Następnie sok jest oczyszczany, zagęszczany, by na końcu w procesie krystalizacji otrzymać czystą sacharozę.
Woda pozyskiwana z buraków podczas procesu produkcji cukru jest wykorzystywana m.in. do mycia buraków, czy ogrzewania poszczególnych instalacji w cukrowni. Dzięki generowanej parze, która następnie trafia do turbiny powstaje również prąd elektryczny. Każda cukrownia Pfeifer & Langen Polska posiada własną biologiczną oczyszczalnię ścieków. W jednej tylko cukrowni – w Środzie Wlkp. – ponad milion metrów sześciennych wody pochodzącej z buraków podczas jednej kampanii cukrowniczej trafia z powrotem do środowiska. Często ma ona lepsze parametry niż rzeka, do której wpada. Woda pochodząca ze środowiska jest używana na początku kampanii, kiedy nie ma jeszcze wystarczającej ilości wody pochodzącej z buraków oraz tam, gdzie nie można korzystać z wody technologicznej ze względu na bezpieczeństwo.
– W ten sposób zmniejszamy wpływ produkcji na środowisko naturalne, co jest naszym priorytetem. Konsumenci chcą być pewni, że żywność, również cukier, powstaje w sposób przyjazny dla środowiska – mówi Roman Kubiak.
Dzięki stosowaniu rygorystycznych norm dotyczących jakości wody, ale również poziomu hałasu, stawy przemysłowe cukrowni pozytywnie wpływają na okoliczne ekosystemy i stały się miejscem bytowania ptaków.
W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.
Kontakt: Błażej Wandtke
tel. 0-501 46 76 42
tel. 0-501 46 76 42