Kilkuset plantatorów, producenci inteligentnych maszyn rolniczych i przedstawiciele przemysłu spożywczego spotkali się na Spotkaniach Polowych w Manieczkach w powiecie śremskim i Gniewkowie w rejonie plantacyjnym Cukrowni Glinojeck. Zaproszeni goście mogli zobaczyć podczas pracy autonomiczne roboty do zwalczania zachwaszczenia.

Prezentacja maszyn podczas spotkania w Manieczkach
- Prezentujemy tu dzisiaj m.in. stosowanie dawnych metod – czyli np. pielenia mechanicznego, ale z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – mówił na otwarciu prezes Pfeifer & Langen Polska Roman Kubiak.
Największą nowością był autonomiczny robot do pielenia buraków. Wykorzystuje on kamery i sztuczną inteligencję do rozpoznawania roślin. Po analizie obrazu mechanicznie usuwa chwasty zarówno w międzyrzędziu jak i w rzędzie rośliny uprawianej. Używa do tego elementów roboczych wykorzystywanych w pielnikach już wiele lat temu oraz nowe noże zaprojektowane do precyzyjnego usuwania chwastów w rzędach. Dodatkowo, w celu wyeliminowania zachwaszczenia w najbliższej strefie rośliny uprawianej wykonuje punktowy oprysk herbicydem selektywnym. W ten sposób zużycie środków ochrony roślin można ograniczyć o około 70 procent. – Szukamy metod, które umożliwią nam zmniejszenie zużycia środków chemicznych, ograniczą wpływ produkcji buraków na środowisko. To odpowiedź na oczekiwania klientów, którzy chcą kupować zdrową żywność – wyjaśnia prezes Pfeifer & Langen Polska Roman Kubiak.

Prezes Pfeifer & Langen Polska Roman Kubiak
Wśród prezentowanych maszyn były też m.in.: pielnik z opryskiwaczem pasowym i inteligentny opryskiwacz punktowy, który również za pomocą analizy obrazu rozpoznaje rośliny i w zależności od stosowanego preparatu może wykonać oprysk rośliny uprawnej lub chwastu. Do działania każdej z maszyn plantatorzy mieli wiele praktycznych pytań. Na przykład, co w przypadku, gdy kamera w opryskiwaczu rozpoznającym chwasty się zakurzy. – Kurz, który będzie się na niej osadzał, nie przeszkadza. Sprawdziłem osobiście - w ubiegłym roku odchwaściłem ok. 250 ha – odpowiadał przedstawiciel producenta.
Pfeifer & Langen Polska od wielu lat promuje uproszczone metody uprawy buraków, przekonując plantatorów do eliminacji orki, a także do korzystania z uprawy pasowej (strip-till). – Najważniejsze to stworzyć roślinom dobre warunki rozwoju przy mniejszej liczbie przejazdów przez pole. Wielokrotne zabiegi uprawowe powodują duże straty wilgoci oraz zmniejszenie zawartości próchnicy w glebie – podkreśla Maciej Grobelny, menadżer ds. agrotechniki i kluczowych interesariuszy Pfeifer & Langen Polska.

Spotkanie Polowe w Manieczkach
W tej chwili na polu koło Manieczek pracują dwa autonomiczne roboty - do pielenia buraków z możliwością punktowego stosowania środków ochrony roślin – Sądzę, że liczba przypadków zastosowania tego typu maszyn szybko się zwiększy i będzie zależała tylko od ich dostępności - uważa Maciej Grobelny.
Kolejna prezentacja inteligentnych maszyn odbędzie się w Żydowie koło Gniezna 28 maja.
W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.
Kontakt: Błażej Wandtke
tel. 0-501 46 76 42
tel. 0-501 46 76 42