Pfeifer & Langen Polska po raz pierwszy otwiera drzwi cukrowni w Gostyniu zapraszając mieszkańców na piknik, który odbędzie się na terenie zakładu. W planach na najbliższą sobotę jest wiele atrakcji m.in.: zwiedzanie samej cukrowni, konkursy, warsztaty, pokazy rękodzieła, a nawet dojenie sztucznej krowy. Nie zabraknie też prezentacji lokalnych stowarzyszeń.
– Społeczność Gostynia jak i działania w zgodzie z zasadami dobrego sąsiedztwa są dla nas bardzo ważne. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na otwarcie bram cukrowni. Chcemy pokazać, jak pracujemy i dzięki temu być jeszcze bliżej lokalnej społeczności – mówi Grzegorz Hądzlik, Kierownik Cukrowni Gostyń.
Podczas zwiedzania cukrowni goście zobaczą, gdzie i przy pomocy jakich technologii odbywa się produkcja cukru. Dowiedzą się co nie co o budowie nowej elektrociepłowni, dzięki której gostyńska cukrownia odejdzie od węgla. Lokalne stowarzyszenia zaprezentują swoje wyroby m.in. sery oraz pokażą metody ich produkcji według tradycyjnych receptur. Pracownicy cukrowni podzielą się historyczną wiedzą i zdjęciami z dawnych czasów. Na najmłodszych uczestników pikniku będą czekać dmuchańce i wata cukrowa.
Goście pikniku będą mogli spróbować swoich sił w turnieju tenisa stołowego oraz konkursie wiedzy o produkcji cukru i uprawie buraka cukrowego. W programie jest też koncert Orkiestry Dętej z Gostynia oraz wręczanie grantów w ramach kolejnej edycji Dobrych Działań.
Drzwi Otwarte odbędą się w sobotę 15 czerwca. Początek o godzinie 12:00.
Historia Cukrowni w Gostyniu
Pierwszą kampanię w Cukrowni Gostyń rozpoczęto 14 października 1897, w jej trakcie przerobiono 32 640 ton buraków, a wyprodukowano 3493 tony cukru. Był to jednak cukier surowy, który wysyłano do rafinerii celem dalszego przetworzenia. Średni przerób dobowy podczas pierwszej kampanii wynosił 600 ton, dla porównania obecnie jest to ok. 6 000 ton. W 1929 roku cukrownię w Gostyniu odwiedził prezydent Polski – Ignacy Mościcki. Obecnie Cukrownia Gostyń jest jedną z nielicznych, która nadal posiada jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej i liczy 25 czynnych strażaków - ochotników.
W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.
Kontakt: Błażej Wandtke
tel. 0-501 46 76 42
tel. 0-501 46 76 42