W cukrowni Glinojeck, należącej do Pfeifer & Langen Polska, rozpoczęła się kampania buraczana. Przewiduje się, że będzie to jedna z dłuższych kampanii ostatnich lat. Przed plantatorami i samym producentem cukru sporo wyzwań.
Rozpalono piec wapienny w cukrowni w Glinojecku. – To symboliczny moment rozpoczęcia kampanii buraczanej. 23 sierpnia zaczniemy kroić buraki, aby następnie wydobywać z nich cukier – mówi Jacek Sobczyński, dyrektor ds. produkcji podstawowej w Pfeifer & Langen Polska. Tegoroczna kampania rozpoczyna się wcześniej niż w zeszłym roku. Wszystko za sprawą buraków cukrowych, które obrodziły. Korzystne warunki pogodowe – odpowiednia ilość opadów i wysokie temperatury wpłynęły na to, że plony w 2024 r. będą wyższe niż szacowano podczas kontraktacji.

Ze względu na długą kampanię mogą pojawić się pewne ryzyka związane z jakością surowca dostarczanego do cukrowni, dlatego niezwykle ważne będzie stosowanie się do wymogów producenta cukru. – Aby nie powtórzyć błędów z ubiegłego roku, w trakcie tej kampanii bardzo istotne będą szczególna dbałość o jakość zbioru surowca, terminowe wykopanie buraków oraz zabezpieczenie pryzm – mówi Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.
Według szacunków będzie to jedna z najdłuższych kampanii ostatnich lat. Cukrownia Glinojeck intensywnie przygotowywała się do niej. Prowadzone były nie tylko prace remontowe i konserwacyjne, ale również duże inwestycje. Do najważniejszych należała modernizacja elektrociepłowni. Dzięki temu została ona przystosowana do nowych standardów emisji. Niebawem zostanie też uruchomiona farma fotowoltaiczna o mocy 3MW.
W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku.
Kontakt: Aneta Wiktor
tel. 886 646 390
tel. 886 646 390